Confidenţialitate


Sistemul antiaerian Gepard din Turda, dislocat în premieră în altă țară


Sistemul antiaerian Gepard din Turda, dislocat în premieră în altă țară

Ministerul Apărării anunță că detașamentul format din peste 100 de militari din Batalionul 3 Apărare Antiaeriană din Turda va pleca pentru șase luni în Polonia, pentru o misiune din cadrul Grupului de Luptă NATO.

Odată cu militarii, va fi discolat, pentru prima data, în afara României, sistemul antiaerian Gepard.

Acest sistem de apărare are ca scop protecția împotriva atacării ţintelor aeriene la joasă înălţime, cât şi a ţintelor terestre.

România participă încă din anul 2017 cu un detașament de apărare antiaeriană la misiunea de consolidare a prezenţei înaintate întărite în nord-estul Alianţei Nord Atlantice, în Polonia.

Foto: MApN


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”