Confidenţialitate


Sindicaliștii din Educație protestează în prima zi de școală în fața Guvernului și vor pleca în marș spre Cotroceni. Președintele Dan va discuta după ora prânzului cu aceștia | AUDIO


Sindicaliștii din Educație protestează în prima zi de școală în fața Guvernului și vor pleca în marș spre Cotroceni. Președintele Dan va discuta după ora prânzului cu aceștia | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Sindicaliștii din Educație protestează luni, 8 septembrie, în fața Guvernului, împotriva măsurilor de austeritate care îi vizează. Aceștia vor pleca în marș spre Palatul Cotroceni, iar de la ora 13:30 ar urma să discute cu președintele Nicușor Dan. 

La proteste ar urma să se alăture și studenții, a anunțat în această dimineață Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR). Și unele organizații ale elevilor și-au declarat sprijinul pentru acțiunile de protest ale profesorilor.

Sindicaliștii din învățământ sunt nemulțumiți de măsurile impuse sistemului de educație – creșterea normei didactice, comasarea unităților școlare și reducerea plății cu ora.

Federația Sindicatelor Libere din Învățământ, Federația Sindicatelor din Educație „SPIRU HARET” și Federația Națională Sindicală „ALMA MATER” au organizat un miting în Piața Victoriei din Capitală.

Începând cu ora 11:00, timp de o oră, sindicaliștii vor picheta sediul Guvernului, apoi vor porni într-un marș pe traseul Piața Victoriei – Bd. Nicolae Titulescu – Pasajul Basarab – Șos. Grozăvești – Piața Cotroceni. Își vor striga nemulțumirile în fața Palatului Cotroceni între orele 13:30 – 14:30.

Și Alianța Națională a Organizațiilor Studențești din România se alătură revoltei sindicaliștilor din învățământ din fața Guvernului.

ANOSR amenință cu proteste masive și marșuri în toate centrele universitare din țară, dacă Guvernul nu ridică măsurile de austeritate ce privesc domeniul educației.

Dolj. În peste 70 de unități de învățământ nu vor fi organizate festivități de deschidere

În Dolj, clopoțelul sună anul acesta fără festivități în multe școli din județ. Profesorii au decis să protesteze împotriva măsurilor impuse de guvern, iar elevii acestora vor începe cursurile fără emoția tradițională a primei zile.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Peste 90.000 de elevi din județul Dolj încep un nou an școlar. Însă, în peste 70 de unități de învățământ nu vor fi organizate festivități de deschidere. Mulți dintre dascăli aleg să participe la protestul din Capitală, organizat de federațiile sindicale.

Profesorii reclamă creșterea normei didactice, comasarea școlilor și majorarea numărului de elevi din clase, măsuri pe care le consideră periculoase pentru viitorul educației.

Anul școlar vine și cu schimbări importante în organizarea școlilor. Conform noilor criterii în Craiova, de exemplu, din 21 de grădinițe cu personalitate juridică mai rămân doar 14. Iar câteva școli gimnaziale din municipiu și din județ au fost transformate în structuri arondate altor unități. Elevii nu vor fi afectați de aceste schimbări, însă directorilor acestor unități de învățământ le-au încetat contractele de management.

Vrancea. Elevii se alătură protestului

În prima zi a noului an școlar, aceștia vor purta o banderolă albă, în semn de solidaritate.

Miruna Comănescu, președinte Consiliul Județean al Elevilor Vrancea: „Consiliul Național al Elevilor a propus un simbol al solidarității, purtarea unei banderole albe ca formă de grevă japoneză”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„În acest început de an școlar, mai multe unități de învățământ din județul Vrancea au decis să nu organizeze festivitățile de deschidere, transformând această absență într-o declarație pașnică, dar extrem de puternică de protest. În unitățile de învățământ, unde festivitățile vor avea totuși loc, Consiliul Național al Elevilor a propus un simbol al solidarității, purtarea unei banderole albe ca formă de grevă japoneză. Întrebarea care trebuie să rămână în mintea tuturor decidenților este cât timp oare va mai fi ignorată vocea elevilor și lăsat viitorul educației fără sprijin real?”, a declarat Miruna Comănescu, președinte al CJE Vrancea.

Dâmbovița. Fără festivități de deschidere a noului an școlar în 48 de unități școlare

În Dâmbovița, în 48 de unități de învățământ nu se va organiza festivitate de deschidere, în timp ce în alte 190 de locații (instituții cu personalitate juridică sau structuri) conducerile unităților vor organiza deschiderea festivă a anului școlar.

Au fost ocupate peste 660 de norme, dintre care 103 titularizări și 34 ocupări pe perioada nedeterminată cu cadre didactice angajate anterior pe viabilitatea postului. La acest moment, au rămas neocupate fracțiuni de posturi cu precădere la disciplinele fizică și chimie, ore care vor fi preluate în plata cu ora de personalul angajat sau de pensionari. În perioada următoare, ISJ Dâmbovița va organiza ședințe de repartizare pentru fracțiunile de post rămase vacante sau posturile care se vacantează ca urmare a renunțării la post sau a altor situații precum concediu de creștere și îngrijire copil sau pensionări.

Conform procedurii privind reorganizarea unităților de învățământ de stat și constituirea formațiunilor de studiu în învățământul preuniversitar de stat, în anul școlar 2025-2026, ca urmare a măsurilor adoptate prin Legea nr.141/2025 privind unele măsuri fiscal-bugetare, 11 unități de învățământ preuniversitar de stat au fost absorbite de alte unități de învățământ din cadrul unității administrativ-teritoriale (două licee, patru școli gimnaziale și cinci grădinițe). Aceste unități nu au fost închise, funcționând ca unități arondate, în aceleași spații și condiții similare celor anterioare reorganizării. Prin aplicarea prevederilor specifice numărului minim de elevi/copii pe formațiune de studiu alte nouă unități de învățământ de dimensiuni mici au intrat în conservare (ex. Școala Gimnazială Croitori).

Lucrări de reabilitare în peste 20 de unități școlare

Totodată, în aces an școlar vor funcționa 78 de clase în regim simultan, majoritatea în mediul rural. Pentru a sprijini cadrele didactice care preiau aceste clase se vor organiza sesiuni de consiliere și de formare cu ajutorul colegilor inspectori și prin Casa Corpului Didactic Dâmbovița.

În peste 20 de unități școlare se desfășoară lucrări de reabilitare (totală sau parțială) în anul școlar 2025-2026. Pentru copiii și elevii care învață în aceste unități s-au identificat soluții pentru desfășurarea activității didactice în perioada lucrărilor în alte spații puse la dispoziție de autoritățile locale. În perioada august- septembrie au fost date în folosință cinci unități de învățământ reabilitate, infrastructura educațională dâmbovițeană câștigând noi clădiri construite și dotate la standarde europene (Școala Gimanzială ”Diaconu Coresi” Fieni, Gradinița Prichindel Pucioasa, Școala Gimnazială Românești-Potlogi, Gradinița Nr. 3 Tîrgoviște, Gradinița Nr. 14 Târgoviște).

Acțiunile de protest din București sunt programate să se încheie la ora 16:00

Autori: Andrei Ștefan, Ana Maria Constantinescu, Claudia Toader, Mihaela Badea


Ultimele stiri
București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO

STUDIU: Peste jumătate dintre europeni se tem că Rusia le-ar putea ataca țara, în timp ce doar 19%…

DEZBATERE ELECTORALĂ. Dan Trifu, candidat independent la Primăria Capitalei: „Nu vreau să mai predau orașul unor grupuri de…

Prahova: În Câmpina, locuitorii fac zilnic mai multe drumuri pentru a-și asigura apa potabilă și menajeră, în contextul…

Vladimir Putin ar fi autorizat, în 2018, otrăvirea fostului spion rus Serghei Skripal și a fiicei sale |…

Care este culoarea anului 2026 și ce semnificație are, conform Institutului Pantone | AUDIO

Actorul Victor Rebengiuc a primit Premiul „România Europeană” 2025. Distincția marchează activitatea sa artistică și contribuțiile sale în…