Simona Halep o va înfrunta din nou pe Maria Şarapova

A opta întîlnire cu fosta lideră mondială va fi în optimile Open-ului Chinei de la Beijing, unde Halep a ajuns după ce a beneficiat de abandonul Magdalenei Rybarikova.

Jucătoarea slovacă s-a simțit rău și a cerut intervenția medicului cînd era condusă cu 6-1 și 2-1 în al doilea set, iar în cele din urmă a luat decizia să se retragă.

Şarapova a avut nevoie de decisiv pentru a trece în runda secundă de compatrioata ei, Ekaterina Makarova, scor 6-4, 4-6, 6-1. Partida a durat două ore și 12 minute.

Halep a pierdut toate cele 7 partide disputate pînă acum împotriva rusoaicei de 30 de ani, revenită în circuitul profesionist după ce a fost suspendată pentru dopaj. Cea mai recentă a fost cîștigată de Sarapova anul acesta, la US Open, 6-4, 4-6, 6-3, în runda inaugurală.

Duelul de la Beijing este programat miercuri, după duelul din runda secundă dintre Monica Niculescu și Shuai Peng, meci programat la ora 9.30, ora României.