Simona Halep o va înfrunta din nou pe Maria Şarapova

A opta întîlnire cu fosta lideră mondială va fi în optimile Open-ului Chinei de la Beijing, unde Halep a ajuns după ce a beneficiat de abandonul Magdalenei Rybarikova.

Jucătoarea slovacă s-a simțit rău și a cerut intervenția medicului cînd era condusă cu 6-1 și 2-1 în al doilea set, iar în cele din urmă a luat decizia să se retragă.

Şarapova a avut nevoie de decisiv pentru a trece în runda secundă de compatrioata ei, Ekaterina Makarova, scor 6-4, 4-6, 6-1. Partida a durat două ore și 12 minute.

Halep a pierdut toate cele 7 partide disputate pînă acum împotriva rusoaicei de 30 de ani, revenită în circuitul profesionist după ce a fost suspendată pentru dopaj. Cea mai recentă a fost cîștigată de Sarapova anul acesta, la US Open, 6-4, 4-6, 6-3, în runda inaugurală.

Duelul de la Beijing este programat miercuri, după duelul din runda secundă dintre Monica Niculescu și Shuai Peng, meci programat la ora 9.30, ora României.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS