Simona Halep o învinge pe chinezoaica Duan la Eastbourne

Simona Halep s-a calificat cu ceva emoții în optimile turneului de la Easbourne, unde are șansa să devină prima româncă din istorie lideră în clasamentul mondial.

La primul meci pe iarbă după finala pe zgură pierdută la Roland Garros, ea a învins-o în decisiv pe chinezoaica Ying-Ying Duan, locul 64 mondial.

Halep a început ezitant partida cu jucătoarea venită din calificări și a pierdut primul set la 3. A egalat însă 6-3 și s-a impus în cele din urmă cu 6-2 în decisiv.

Meciul s-a reluat astăzi după ce ieri a fost întrerupt din cauza ploii. Simona va fi solicitată la maximum după victoria în decisiv cu Duan – cel mai probabil ea va trebui să joace tot astăzi pentru accederea în sferturi, în jurul orei 18.30, cu Ţvetana Pironkova.

Jucătoarea bulgară a trecut în optimi de Monica Niculescu, scor 6-0, 6-4.