Simona Halep, în semifinale la Wimbledon

Simona Halep (18 WTA) s-a calificat în semifinale la Wimbledon, miercuri, după un meci în care a dictat ritmul de la început până la sfârșit, scor 6-2 , 6-4 împotriva americancei Amandei Anisimova (25 WTA).

Primul break al partidei a venit în game-ul numărul 3, la 2 la 1 pentru sportiva noastră. De acolo, Simona a mai cedat un singur game, iar primul set a fost încheiat în aproape 30 de minute, la scorul de 6 la 2.

În setul al doilea povestea s-a repetat: primul break a venit tot în game-ul cu numărul 3.

Însă, Anisimova și-a revenit și a început să câștige, scorul ajungând la 5-4. Simona a servit, însă, pentru meci, și a încheiat partida, nu fără emoții.

Simona Halep se va confrunta în semifinale cu jucătoarea kazahă Elena Rybakina, care a eliminat-o pe australianca Ajla Tomljanovic.

Simona Halep este văzută acum drept principală favorită la câștigarea trofeului.

În cealaltă semifinală se vor confrunta tunisianca Ons Jabouer și nemțoaica Tatjana Maria.