Simona Halep – în finală la Roland Garros

Simona Halep va juca finala la Roland Garros și rămâne lidera mondială.

Ea a învins-o cu 6-1, 6-4, pe Garbine Muguruza, jucătoarea spaniolă care ar fi detronat-o de pe primul loc WTA dacă ar fi câștigat meciul de joi.

Simona a început în forță și și-a adjudecat primul set în doar 38 de minute, câștigând toate game-urile pe serviciul ibericei. Muguruza a evoluat apoi mai curajos și a riscat mai mult, cedând însă în 56 de minute setul secund.

În a 2-a semifinală, se luptă americancele Madison Keys și Sloane Stephens, numerele 13 și 10 WTA.

La masculin s-au decis și ultimii doi semifinalisti. După ce argentinianul Juan Martin Del Potro l-a învins în 4 seturi pe croatul Marin Cilic: 7-6, 5-7, 6-3, 7-5 în 3 ore și 50 de minute de joc, Rafael Nadal trecut de un alt argentinian – Diego Schwartzman, tot cu 3-1 la seturi, într-o confruntare întreruptă miercuri de ploaie și reluată joi.

Nadal pornește că mare favorit, fiind lider mondial și cel mai titrat tenisman din istoria Open-ului francez, în timp ce Del Potro a mai ajuns în semifinale la Roland Garros în urmă cu 9 ani.

Vineri, austriacul Dominic Thiem, numărul 8 ATP, îl are în față pe italianul Marco Ceccinato, marea surpriză a acestei ediții, clasat pe 72, și care l-a scos în sferturi pe Novak Djokovic.