Simona Halep este în turul al 2-lea la Australian Open

Simona a început timid în fața americancei Jennifer Brady, de pe locul al 49-lea mondial, a fost condusă cu 3-0, însă a revenit și a câștigat la tail-break.

A 2-a parte a dominat-o însă clar, câștigând-o cu 6-1. Meciul a durat o oră și 38 de minute, iar Halep va juca în manșa a 2-a cu învingătoarea dintre japoneza Misaki Doi și britanica Harriet Dart.

Irina Begu a fost eliminată de olandeza Kiki Bertens. Românca de pe a 105-a poziție WTA a cedat ușor în fața adversarei de pe locul al 10-lea într-o ora și 17 minute de joc, scor: 6-1, 6-4.

Primul set a durat doar o jumătate de oră – Irina fiind depășită la toate capitolele, iar într-al doilea a ridicat puțin nivelul, însă insuficient pentru a-i pune probleme lui Bertens care o va întâlni mai departe pe Katerina Bondarenko din Ucraina, numărul 535 mondial.

Monica Niculescu, aflată pe poziția a 129-a și venită din calificări, joacă acum contra franțuzoaicei Alize Cornet – a 61-a în ierarhia profesionistă.