Simona Halep este în sferturi la Roland Garros

Jucătoarea română a obținut calificarea după cea mai rapidă victorie a ei din ultima perioadă.

Halep a avut nevoie de doar 45 de minute pe zgura pariziană, pentru a obține calificarea în sferturile celui de-al 2-lea Grand Slam al acestui sezon.

Ea a învins-o “fară drept” de apel pe poloneza de 18 ani Iga Swiatek, a 104-a în ierarhia profesionistă, care a reușit să câștige un singur game în tot meciul, scor: 6-1, 6-0.

Simona va avea și în sferturi o adversară mai slab cotată decât ea. Va întâlni câștigătoarea dintre americanca Amanda Anisimova, în vârstă de 17 ani și Aliona Bolsova Zadoinov – reprezentantă a Spaniei născută în Moldova, care are 21 de ani.

Anisimova ocupă poziția a 51-a WTA și a depășit-o în manșa secundă pe Irina Begu, iar Bolsova este pe locul al 137-lea și a scos-o în aceeași fază pe Sorana Cirstea.

Amintim, tot luni la Roland Garros, Horia Tecău și olandezul Jean-Julien Rojer s-au oprit în sferturile probei de dublu, învinși cu 6-4, 6-4, de argentinienii Guido Pella și Diego Schwartzman.