Simona Halep, eliminată în primul tur al Madrid Open

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a fost eliminată din prima manșă a turneului pe zgură de la Madrid.

Finalistă la ediţia precedentă, românca a fost învinsă de sportiva franceză Alize Cornet, locul 28 WTA, în două seturi: 7-6, 6-3.

Simona a pierdut prima rundă deși a avut două mingi de set. Partida a durat o oră şi 49 de minute.

Ea a fost sfătuită pentru prima dată în timpul unui meci de antrenorul australian Darren Cahill.

La scorul de 6 la 5 pentru Cornet, în primul set, acesta a intrat pe teren şi i-a cerut româncei să dea mai mult efect mingilor și să folosească mai mult loviturile tăiate.

Antrenorul australian i-a pregătit în trecut pe foştii lideri ATP Lleyton Hewitt şi Andre Agassi.

La ultimele meciuri de la turneul din Stuttgart, Simona Halep a apelat din ce în ce mai puţin la antrenorul ei, Victor Ioniţă, în timpul partidelor.

Poziția în clasamentul WTA e amenințată

Halep şi Cornet au mai fost adversare pînă în prezent de trei ori, iar jucătoarea franceză s-a impus de două ori.

Cele două sportive s-au întîlnit la Monterrey, în 2011, în primul tur. Atunci a învins Cornet, scor 7-5, 6-1. În 2013, în grupe la Sofia, a cîștigat Halep (6-4, 6-4). Anul trecut, în 2014 în runda inaugurală la Dubai, românca a abandonat la scorul de 6-1, 1-1.

Pentru prezenţa pe tabloul principal al turneului madrilen, Halep va primi un cec de 11,600 de euro şi 10 puncte WTA.

Simona Halep avea de apărat 650 de puncte WTA. Ea a disputat finala de anul trecut cu Maria Şarapova (1-6, 6-2, 6-3).

Şarapova, locul 3 WTA, a început cu dreptul apărarea trofeului. Ea a cîștigat în faţa sportivei elveţiene Timea Bacsinszky, locul 21 WTA, cu scorul de 6-2, 6-3.

În funcţie de rezultatele pe care Şarapova le va înregistra la Madrid, Halep poate coborî pe locul 3 WTA.

Următorul turneu la care va participa Simona Halep va fi cel la Roma, competiţie programată în perioada 11-17 mai.