Simona Halep debutează cu victorie în noul sezon

Simona Halep a cîștigat primul ei meci din 2016, însă nu fără emoții.

Ea s-a calificat în sferturile turneului de la Sydney după ce a trecut în set decisiv de jucătoarea franceză Caroline Garcia, la capătul unei partide de aproape două ore.

Halep a luat primul set cu 6-4 însă în actul secund a acuzat din nou dureri la piciorul care i-a pus probleme săptămîna trecută, la Brisbane, iar Garcia a egalat, 6-2. Simona a cerut de două ori intervenția preparatorului său fizic dar s-a impus în cele din urmă categoric în decisiv, 6-1.

Românca aflată pe locul 2 mondial va juca pentru calificarea în semifinale împotriva cehoaicei Karolina Pliskova, locul 11 WTA. Meciul este programat miercuri, nu mai devreme de ora 7.00, ora României.

Simona Halep s-a retras săptămîna trecută din turneul de la Brisbane în urma unei inflamații la tendonul lui Ahile.