Simona Halep a abandonat la Washington

Jucătoarea română de tenis, numărul 2 WTA și cap de serie numărul 1 la turneul american, a abandonat în faza sferturilor, în meciul cu rusoaica Ekaterina Makarova.

Halep a anunțat arbitrul că nu mai poate continua fiindcă se simte rău din cauza căldurii excesive, la scorul de 1-1 la seturi (6-2, 3-6), și 0-1 în decisiv, după 68 de minute de joc.

Makarova ocupă locul 58 mondial și este cap de serie numărul 7 la competiția de categorie WTA International. Rusoaica va lupta în semifinale cu nemțoaica Sabine Lisicki, locul 190 WTA sau cu frantuzoiaca Oceane Dodin, locul 55 în ierarhia profesionistă și favorită numărul 5.

Pentru Simona Halep urmează Rogers Cup, turneu Premier 5, care are loc în Canada la Toronto, săptămana viitoare. Ea este detinătoarea trofeului la această competiție și are de apărat puncte importante în clasament.