“Show” Budescu la meciul Astra – Poli Iași: 4-0

Astra Giurgiu a surclasat-o cu 4-0 pe Poli Iași, într-un meci cu execuții spectaculoase, penultimul al etapei a 15-a din Liga 1.

“Omul meciului” a fost Constantin Budescu, autor a două goluri memorabile.

Mijlocașul ofensiv al giurgiuvenilor a deschis scorul în minutul 27, cu un șut plasat la vinclu direct din corner, iar în minutul 81 a reușit “dubla” cu o execuție la fel de dificilă: “exterior” de pe linia de aut de poartă, lobat cu efect peste portarul și fundașii adversarilor.

Celelalte două goluri ale echipei antrenate de Bogdan Andone au fost marcate de Vali Gheorghe, în minutele 76 și 87.

Poli Iași a jucat însă în 10 o repriză, Francisc Gheorghe primind al 2-lea galben chiar înaintea pauzei.

Moldovenii au o singură victorie în ultimele 9 meciuri și sunt pe locul al 8-lea, iar Astra a urcat deocamdată pe poziția a 3-a.