Confidenţialitate


Senatorul PSD – Constanța, Felix Stroe, despre pensiile speciale: Militarii au pensii de serviciu din vremea lui Cuza


Senatorul PSD – Constanța, Felix Stroe, despre pensiile speciale: Militarii au pensii de serviciu din vremea lui Cuza

România este departe de a pierde miliarde de euro din cauza pensiilor speciale. Cel care vine cu această convingere este senatorul PSD de Constanța, Felix Stroe, membru al Comisiei de Apărare din Parlament. Stroe ia apărarea militarilor, polițiștilor și a magistraților și crede că sunt categorii pe care Coaliția de la Guvernare trebuie să le protejeze în continuare.

Pensiile speciale sunt un subiect întreținut în mod artificial și adus pe toate căile posibile în atenția presei, a declarat pentru Europa FM senatorul PSD de Constanța, Felix Stroe. Guvernul a luat, susține el, măsuri consistente în privința pensiilor de serviciu, nu speciale, pentru militari, polițiști și magistrați, și va prezenta la timp toate documentele necesare pentru efectuarea plăților jalonului următor în PNRR.

„Militarii, de pe timpul lui Alexandru Ioan Cuza, au pensii de serviciu. Pensia medie în Ministerul Apărării Naționale este la 4000 de lei. Dacă aceasta vi se pare o pensie specială care trebuie desființată vă rog să vă gândiți doar atât: Războiul este lângă noi, este un război crâncen pe viață și pe moarte”, a spus senatorul PSD de Constanța.

Ghiulfer Predescu, Europa FM: Inclusiv polițiștii?

Senatorul PSD – Constanța, Felix Stroe: „Avem nevoie de ordine publică și ordine socială? Avem nevoie ca polițiștii să fie prezenți pe stradă în mijlocul clanurilor?”.

Felix Stroe contrazice și Comisia Europeană, care a transmis clar că principala temă proiectului o reprezintă pensiile magistraţilor

„În orice stat din lume, judecătorii au avut întotdeauna alte drepturi, alte venituri decât popoarele în care trăiesc. Știați că în SUA, chiar dacă sunt la pensie, primesc salariu pe viață?”, a spus Felix Stroe.

Felix Stroe a fost de acord cu eliminarea pragului pentru abuzul în serviciu

Senatoru PSD de Constanța, Felix Stroe, a votat impreună cu colegii din coaliția guvernamentală modificările aduse Codului de Procedura Penala care permit ca interceptările realizate de serviciile secrete să fie folosite ca probe în dosarele de corupție. A fost de acord și cu eliminarea pragului pentru abuzul în serviciu.

Sursa foto: Europa FM / Ghiulfer Predescu

Citește și: Nicolae Ciucă le-a cerut miniștrilor planuri de economie pentru fiecare Minister. Liderul PNL: Să prezinte cum pot chibzui cheltuielile | AUDIO


Ultimele stiri
Furnizarea apei va fi reluată în județul Prahova în următoarele zile, anunță prefectul județului. DSP a prelevat probe…

Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…