Cătălin Predoiu, șeful interimar al PNL: „Căutăm un premier care să răspundă tuturor provocărilor momentului” / „Sunt mai multe nume discutate” | AUDIO
Liberalii s-au reunit la ora 17:00 pentru a discuta strategia de urmat după primul tur al alegerilor prezidențiale. Președintele interimar al partidului, Cătălin Predoiu, anunță că va discuta propuneri pentru funcția de premier. Predoiu confirmă astfel informațiile apărute după ședința Coaliției potrivit cărora Marcel Ciolacu va demisiona luni seară.
Președintele interimar al PNL, Cătălin Predoiu: „Căutăm un premier care să răspundă tuturor provocărilor momentului”
Reporter: Există un nume vehiculat de premier? Daniel David este varianta de premier în momentul de față?
Președintele interimar al PNL, Cătălin Predoiu: „Sunt mai multe nume discutate, dar le vom anunța după ce le voi discuta cu colegii”.
Reporter: Dar căutați un premier care „să fie confortabil inclusiv în relația cu Nicușor Dan”?
Cătălin Predoiu: „Căutăm un premier care să răspundă tuturor provocărilor momentului”.
Cătălin Predoiu mai spune că liberalii vor decide și pe cine vor susține în turul doi al alegerilor prezidențiale. A lăsat să se înțeleagă că PNL îi va acorda sprijinul independentului Nicușor Dan.
Președintele interimar al PNL, Cătălin Predoiu: „Eu sper ca întreg Biroul să susțină această propunere pe care am să o fac”
„Părerea mea este foarte clar conturată în legătură cu prezidențialele și noi cred că trebuie să continuăm pe același drum, pe aceleași valori euroatlantice, pe ideea de stabilitate a României și evident că acest lucru trebuie discutat în interior și decis, și eu sper ca întreg Biroul să susțină această propunere pe care am să o fac”, a declarat Predoiu.
Sursa foto: Inquam Photos / Sabin Cîrstoveanu






