Sebastian Vettel a câștigat cursa de Formula 1 din Ungaria

Germanul Sebastian Vettel de la Ferrari a câștigat Marele Premiu al Ungariei, a 11-a etapă a sezonului de Formula 1.

A fost urmat de coechipierul finlandez Kimi Raikkonen, la mai puțin de o secundă, și de compatriotul acestuia, Valtteri Bottas de la Mercedes.

Englezul Lewis Hamilton, tot de la Mercedes, a fost al 4-lea, olandezul Max Verstappen de la Red Bull, al 5-lea și spaniolul Fernando Alonso, de la McLaren-Honda, a sosit al 6-lea. Hamilton a ratat podiumul chiar in ultimul tur.

Pe locurile 7-10 au ajuns în ordine spaniolul Carlos Sainz Junior de la Toro Rosso, mexicanul Sergio Perez și francezul Eseban Ocon de la Force India, iar puncte a mai prins si tanarul begian Stoffel Vandoorne, de la McLaren-Honda. Toți 4 au trecut linia de sosire la un tur de câștigător.

Australianul Daniel Ricciardo de la Red Bull a abandonat in primul tur, dua o ciocnire cu colegul lui, Max Verstappen.

Vettel a bifat a 2-a victorie la Hungaroring, a 4-a din acest an și a 46-a din întreagă carieră.

El s-a detașat acum de la unul la 14 puncte, în clasamentul piloților, în fața lui Hamiton, înaintea pauzei de vară.

În Formula 1 va fi vacanta o luna, următoarea etapă, Marele Premiu al Belgiei, fiind programată la 27 august, pe circuitul Spa-Francochamps.