Seară fără victorii pentru echipele românești în Europa League

FCSB nu reușește să iasă din criză. Vicecampioana României a scos doar o remiză, 0-0 pe teren propriu cu Mlada Boleslav, în prima manșă a turului al 3-lea preliminar din Europa League.

Meciul s-a jucat la Giurgiu, iar în prima repriză “roș-albaștrii” au pierdut încă un fotbalist – Lucian Filip a ieșit accidentat și s-a adăugat pe lista indisponibililor, care a ajuns acum la 9.

Înaintea meciului, jucătorii lui FCSB au fost vizitați în vestiar de antrenorul Mircea Lucescu, invitat la meci de finanțatorul Gigi Becali.

Cea mai titrată echipă românească a ajuns la 4 partide la rând fără victorie, după înfrângerile cu FC Botoșani, Alașkert Erevan și Astra.

Manșa a doua cu Mlada Boleslav se va juca joia viitoare în Cehia, iar învingătoarea o va întâlni în playoff-ul Europa League cel mai probabil pe Vitoria Guimaraes, după ce gruparea portugheză a învins-o cu 3-0 în deplasare în Letonia pe Ventspils.

Tot joi seară, Universitatea Craiova a fost surclasată cu 2-0, acasă, de AEK Atena.

Grecii au marcat în minutele 60 și 84 prin Mantalos și Livaja, având și alte câteva ocazii mari.

Meciul din Bănie s-a disputat fără galerie, din cauza incidentelor violente de la întâlnirea cu Honved Budapesta.

Au fost primiți însă în tribune peste 3.000 de copii sub 14 ani, care au încurajat formația “alb-albastră”.

Și returul care se va disputa la 15 august va fi tot “cu porțile închise”.