Scoțianul Mark Stewart s-a impus în Turul României

Scoțianul Mark Stewart (Bolton Equities) a câştigat cea de-a 55-a ediţie a Turului ciclist al României, încheiată duminică la Bucureşti.

Ultima etapă a fost un circuit de 52 km desfăşurat pe Şoseaua Pavel D. Kiseleff în care s-a impus cehul Daniel Babor (Elkov Kasper), notează Agerpres.

Barbor a fost cronometrat cu timpul de 1 h 03 min 07 sec, fiind urmat în acelaşi timp de polonezul Alan Banaszek(Mazowsce Serce Polski) şi de italianul Matteo Malucelli (Glory China). Cel mai bine clasat român a fsot Eduard Grosu (Drone Hopper-Androni Giocattoli), sosit pe opt, în acelaşi timp cu învingătorul.

Tricoul verde, de cel mai bun căţărător, a fost adjudecat de irlandezul Cormac McGeough (Wildlife Generation), Eduard Grosu a luat tricoul roşu, de cel mai combativ ciclist din cursă, tricoul alba revenit germanului Mika Heming (ATT Investments), cel mai bun tânăr sportiv al cursei (U23), iar tricoul albastru, de cel mai bun român din clasamentul general, a fost obţinut de Cristian Răileanu (echipa naţională a României). Cea mai bună echipă (tricoul gri) a fost Bolton Equities Black Spoke.

În clasamentul general final, Mark Stewart a fost urmat de Cristian Răileanu, la 13 secunde, şi de cehul Jakub Otruba (Elkov-Kasper), la 14 secunde.