Confidenţialitate


Şcolile şi grădiniţele, închise de sărbătoarea Micii Uniri


Şcolile şi grădiniţele, închise de sărbătoarea Micii Uniri

Elevii şi preşcolarii nu vor face cursuri miercuri, când se sărbătoreşte Unirea Principatelor Române.

Ziua a fost declarată sărbătoare naţională, fiind nelucrătoare pentru profesori şi bugetari.

Următoarea vacanţă în sistemul de învăţământ, cea intersemestrială, este programată între 3 şi 11 februarie, potrivit calendarului aprobat de Ministerul Educaţiei.

Vacanţa de primăvară va fi cuprinsă între 31 martie şi 10 aprilie şi vacanţa de vară – în perioada 16 iunie – 9 septembrie.

Pentru clasele terminale din învăţământul liceal, anul şcolar se încheie în data de 25 mai, iar pentru clasa a VIII-a – pe 8 iunie.

Programul naţional ‘Şcoala altfel’ are o durată de cinci zile consecutive lucrătoare în timpul anului şcolar şi poate fi derulat până la 31 mai, pe baza unei planificări, la decizia şcolilor.

Desfăşurarea programului ‘Şcoala altfel’ nu coincide cu perioada alocată susţinerii tezelor semestriale.

Evaluările naţionale la clasa a II-a, a IV-a şi a VI-a se vor desfăşura în intervalul 7 – 24 mai.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”