Confidenţialitate


Salariile angajaților din instituțiile publice vor fi acordate în funcție de performanță. Marcel Ciolacu: AMEPIP a publicat indicatorii de performanță pentru fiecare companie și agenție în parte | AUDIO


Salariile angajaților din instituțiile publice vor fi acordate în funcție de performanță. Marcel Ciolacu: AMEPIP a publicat indicatorii de performanță pentru fiecare companie și agenție în parte | AUDIO

Angajații din instituțiile publice vor fi plătiți în funcție de performanță. Guvernul adoptă joi, 6 martie, un proiect de lege în acest sens care va fi trimis la Parlament. Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice a publicat indicatorii de performanță pe care trebuie să îi respecte companiile și agențiile statului.

Indicatorii sunt împărțiți în mai multe categorii: financiari – cum ar fi cheltuielile de capital, marja profitului și creșterea cifrei de afaceri și nefinanciari – prin care se evaluează consumul de energie, satisfacția clienților sau siguranța la locul de muncă.

În funcție de acești indicatori, se vor stabili salariile angajaților și șefilor din instituțiile publice.

Premierul Marcel Ciolacu, înaintea ședinței de Guvern: „Deja AMEPIP, agenția ce evaluează toate întreprinderile publice, a publicat indicatorii de performanță pentru fiecare companie și agenție în parte”

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Introducem cele mai înalte standarde de guvernanță corporativă în toate întreprinderile publice. În premieră, toți angajații din aceste întreprinderi, inclusiv șefii, vor fi plătiți în funcție de performanță, folosind bunele practici ale OCDE (Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică). Deja AMEPIP, agenția ce evaluează toate întreprinderile publice, a publicat indicatorii de performanță pentru fiecare companie și agenție în parte”, a declarat joi Marcel Ciolacu.

Spre exemplu. șeful Romsilva câștigă 44 de mii de lei brut lunar.

Sursa foto: Inquam Photos / Mălina Norocea

Citește și: Ilie Bolojan, înaintea participării la reuniunea extraordinară a Consiliului European: Am un mandat bazat pe 3 premise: dezvoltarea pilonului european în NATO, susținerea Ucrainei și creșterea cheltuielilor de apărare | VIDEO


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…