S-au încheiat șaisprezecimile Cupei României

FCSB s-a calificat greu în optimile Cupei României, după ce a învins-o cu 1-0 pe Unirea Alba Iulia, din Liga a 3-a.
Golul a fost înscris de Raul Rusescu în minutul 85, după ce tot el a respins o minge de pe linia porții adversarilor, iar Florin Tănase a ratat în prelungiri un penalty obținut după o simulare în careu.

Tot joi seară, Rapid a fost eliminată de o altă grupare din eșalonul al 3-lea, AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele, care s-a impus cu 2-0 pe Stadionul Giulești.

Formația din Teleorman a marcat în ultimul sfert de oră prin Claudiu Dragu și Mario Mihai. Turnu Măgurele este a 2-a formație de liga a 3-a calificată în optimi, după AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

Gaz Metan Mediaș a mers mai departe cu mari emoții, contra altei grupări din liga a 3-a, Bucovina Rădăuți, pe care a scos-o abia la loviturile de departajare. După 90 de minute a fost 1-1, scor care s-a păstrat și după prelungiri.

Bucovinenii, antrenați de foștii steliști Dorin Goian și Daniel Bălan, au deschis scorul prin Vasile Vitu în minutul 83, iar Gaz Metan a egalat în prelungiri prin portughezul Yazalde.

În fine, Astra Giurgiu s-a calificat după 5-1 cu Luceafărul Oradea. Pentru giurgiuveni au marcat Julien Pierre Begue, Jacques Zoua și Valentin Gheorghe de 3 ori, iar golul de onoare al bihorenilor a fost înscris de Vasile Pop. Astra a ratat și un penalty, în minutul 54, prin Laurențiu Buș.

În optimile Cupei României au mai ajuns Universitatea Craiova, FC Voluntari, ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe, Dinamo, Politehnica Iași, Dunărea Călărași, FC Hermannstadt, FC Viitorul, CFR Cluj, CS Mioveni, Universitatea Cluj și AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.