Confidenţialitate


Rusia a atacat în ultimele 12 ore o nouă zonă de locuințe din Kiev | AUDIO


Rusia a atacat în ultimele 12 ore o nouă zonă de locuințe din Kiev | AUDIO

Armata Rusă a atacat în ultimele 12 ore o nouă zonă de locuințe din capitala Ucrainei, Kiev. Cel puțin un civil a murit și alți patru au fost răniți. După atac, un bloc a luat foc. De asemenea, rachete ruse au lovit o zonă din apropierea aeroportului oraşului Lvov, situat în vestul Ucrainei. Cu toate acestea, Guvernul Marii Britanii, anunță în buletinul zilnic cu știri de pe fronturile din Ucraina că Armata Rusă nu reușește să se impună decisiv.

Atacurile au continuat asupra marilor orașe: Kiev, Harkiv și Lvov. La Kiev, dimineață, o rachetă din cartierul Podil a lovit blocuri, iar focul izbucnit imediat s-a extins. Tot în capitală, militarii ucraineni au început o contraofensivă împotriva rușilor.

Atacurile au continuat și la Harkov, unde ieri după amiază a fost incendiat și un complex de îmbrăcăminte, ceea ce a dus la intoxicarea orașului cu un fum extrem de dens, negru. La Lvov, aflat aproape de granița cu Polonia, multe rachete au lovit un hangar pentru reparaţia avioanelor, distrugând clădirea.

Iar orașul port Mariupol este distrus în proporție de 90%, au anunțat autoritățile ucrainene. Orașul este încercuit de ruși, iar oamenii nu au apă, mâncare, electricitate.

Citește și: Război în Ucraina, ziua 23: Continuă evacuarea persoanelor din subsolul teatrului bombardat | VIDEO

Pentagon: Forţele ruse iau în considerare aducerea de întăriri şi provizii în Ucraina

Pentagonul a anunțat că forţele ruse iau în considerare aducerea de întăriri şi provizii în Ucraina. Deocamdată nu este clar dacă acest lucru se va întâmpla. Ucraina încă deţine controlul asupra zonelor cheie ale ţării pe care forţele ruse încearcă să le cucerească, susține preşedintele Volodimir Zelenski.

Dimineață, el a a dat asigurări că oraşe precum Mariupol în sud, Harkov în est şi Cernigău în nord, asediate de trupele ruse, nu vor fi abandonate la greu.

De la armată până la Biserică, toată lumea face tot ce poate pentru poporul ucrainean, a spus preşedintele Zelenski.

Pe de altă parte, Ucraina face apel la Crucea Roșie să pună presiune pe Rusia să-și ridice morții de pe străzi și câmpuri. Ar fi vorba de 14 mii de militari.

Sursa foto: Unsplash / Yehor Milohrodskyi

Citește și: Mircea Geoană, despre grupul de luptă NATO în România: Anticipez că va funcționa într-un viitor cât mai apropiat

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Ultimele stiri
Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO