Rusescu face parte din echipa ideală a etapei în Europa League

Raul Rusescu a fost inclus în “echipa ideală” a etapei din Europa League, după ce a marcat două goluri pentru Osmanlispor, în remiza: 2-2 cu Villareal. Atacantul român a jucat până în minutul 80 și a înscris în minutele 23 și 24 la formația turcă, în runda a 3-a a grupelor.

El face pereche în ofensiva “11-lui ideal”, cu Hoarau de la Young Boys Berna și Kalinic de la AC Fiorentina. Cel mai bun portar al etapei a fost Handanovici – de la Inter Milano, în  defensivă sunt Brabec de la Gent, Dante de la Nice, plus Kongolo de la Feyenoord, iar la mijloc au fost votați Marlos de la Sahtior, Giuliano de Zenith, Konoplianka de la Schalke și noua vedetă a lui Manchester United-Paul Pogba.

Amintim, Osmanlispor și Villareal joacă în aceiași grupă cu Steaua, care a terminat tot la egalitate: 1-1 acasă cu FC Zurich.

În etapa a 13-a a Ligii 1 “roș-albaștrii” o vor înfrunta în acest weekend pe ASA Târgu Mureș, în deplasare, duminică, la ora 20:30. Tot în etapa a 13-a, Dimamo o întâlnește sâmbătă seară pe Pandurii, iar Astra Giurgiu se va bate luni în Moldova, cu FC Botoșani. Campioana va avea astfel timp de odihnă, după ce la întoarcerea din Cehia a fost blocat timp de 6 ore pe aeroport. Amintim, echipa antrenată de Marius Șumudică a învins-o pe Viktoria Plzen cu 2-1 în deplasare, în a 3-a etapă a grupelor Europa League.