Confidenţialitate


Roxana Mînzatu, numele pe care România l-ar putea propune luni pentru funcția de comisar european. Victor Negrescu nu mai este o certitudine | AUDIO


Roxana Mînzatu, numele pe care România l-ar putea propune luni pentru funcția de comisar european. Victor Negrescu nu mai este o certitudine | AUDIO

România va trimite astăzi propunerea pentru funcția de comisar european. Nominalizarea eurodeputatului Victor Negrescu nu mai este o certitudine după ce, spune acesta, președinta Comisiei Europene a solicitat ca țara noastră să nominalizeze o femeie pentru viitorul Executiv al Comisiei Europene. Roxana Mînzatu, parlamentar european, este numele pe care România l-a putea propune azi.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

România nu a trimis până acum nominalizarea pentru viitorul comisar european, deși după o întâlnire cu președinta Comisiei Europene – Ursula von der Leyen – premierul anunța că îl susține pe vicepreședintele Parlamentului European – Victor Negrescu.

„Am mers cu un nume. El este actualul vicepreședinte al Parlamentului European, domnul Victor Negrescu”, spune Marcel Ciolacu.

Președinta Comisei Europene vrea ca în viitorul său Executiv să mențină un echilibru de gen

Oficial, această propunere nu a fost trimisă Bruxellului. Președinta Comisei Europene vrea ca în viitorul său Executiv să mențină un echilibru de gen și a cerut tuturor statelor să trimită două nominalizări: un bărbat și o femeie pentru funcția de comisar European. Victor Negrescu spune că Ursula von der Leyen a cerut României să respecte acest criteriu.

„A cerut, se pare, o femeie din partea României pentru a încerca să aibă această paritate la nivelul Comisiei Europene”, spune Victor Negrescu.

Purtătorul de cuvânt al PSD: „Avem aceste două posibilități de comisar european: Roxana Mînzatu și Victor Negrescu”

Singurul nume al unei femei vehiculat acum pentru funcția de comisar european este Roxana Mînzatu – parlamentar european ales pe listele PSD în actuala legislatură, fost ministru al Fondurilor Europene în 2019 în Guvernul Dăncilă.

„Avem aceste două posibilități de comisar european: Roxana Mînzatu și Victor Negrescu”, susține Lucian Romașcanu – purtătorul de cuvânt al PSD.

La nivelul Parlamentului European, grupul Socialiștilor, din care face parte și PSD, a anunțat că ar fi reușit să obțină mandatul de comisar european pentru Economie și pentru Piață Internă. Unul dintre el ar reveni României.

„Suntem în postura de a avea un portofoliu de comisari influent pe zona economică”, spune Victor Negrescu.

Social democrații se reunesc acum în ședința Consiliului Național Politic. Premierul a anunțat că după această ședință va merge la Guvern și va trimite oficial o singură propunere de comisar European.

Sursa foto: Inquam Photos / George Călin

Citește și: Guvernul se pregătește să propună un al doilea candidat pentru postul de Comisar European. Ar fi vorba despre europarlamentarul Roxana Mânzatu


Ultimele stiri
Idolul din Arcuș. Ce reprezintă figurina feminină de lut veche de peste 7.500 de ani, descoperită în timpul…

Instanța Supremă cere sesizarea Curții de Justiție a UE privind legea pensiilor magistraților. CCR ar putea amâna următoarea…

Premierul Ilie Bolojan: Absolvenții de Medicină care au beneficiat de pregătire la buget și de rezidențiat plătit de…

Sociologul Vladimir Ionaș: România are nevoie de o reformă administrativ-teritorială, pentru că nu știu dacă își va mai…

Comisia Europeană a adoptat un plan de acțiune împotriva hărțuirii și amenințărilor din mediul online | AUDIO

Bărbat, propus pentru arestare preventivă într-un dosar de trafic de arme. Ar fi vândut ilegal arme letale și…

Dominic Fritz a pierdut procesul cu ANI la Curtea de Apel Timișoara. Primarul va ataca decizia la Înalta…

STUDIU: Bebelușii de doar două luni pot sorta obiectele în categorii vizuale | AUDIO

Clotilde Armand câștigă definitiv procesul cu Romprest și reclamă „cel mai mare furt din bani publici din România…

Parlamentul European adoptă măsuri suplimentare pentru protejarea agriculturii statelor membre în cadrul acordului Mercosur | AUDIO