Confidenţialitate


România va primi de la Coreea de Sud echipamente medicale și IT în valoare de 8 miliarde de dolari | AUDIO


România va primi de la Coreea de Sud echipamente medicale și IT în valoare de 8 miliarde de dolari | AUDIO

Coreea de Sud va dona României echipamente medicale și IT în valoare de aproape 8 milioane de dolari. Acestea vor ajunge în țara noastră începând cu jumătatea acestui an, spune ministrul Sănătății, Alexandru Rafila.

Donația este un răspuns la ajutorul pe care România l-a acordat Coreei de Sud în timpul pandemiei de coronavirus.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

„Echipamente foarte complexe pentru controlul apei, pentru controlul tutunului și substanțelor conținute de tutun, supravegherea și controlul bolilor transmisibile care înseamnă echipamente de diagnostic, echipamente de secvențiere, toate aceste lucruri vor ajunge în București, Cluj, Iași, Timișoara și Târgu Mureș la centrele regionale de Sănătate Publică”, a spus ministrul Sănătății Alexandru Rafila.

Sursa foto: Shutterstock

Citește și: Ministerul Sănătății vrea să plafoneze indemnizația de maternitate în cazul mamelor care nu au venituri din salarii | AUDIO


Ultimele stiri
Siegfried Mureșan: UE este îngrijorată pentru că a scăpat de Orbán și dă peste Grindeanu și Simion. „Șansa…

Noi scumpiri la pompă: cât a ajuns să coste un litru de motorină | AUDIO

Piața Victoriei. Cum vede UE alianța PSD-AUR. Explică Siegfried Mureșan, eurodeputat PNL

ANSVSA: Metro retrage mai multe sortimente de arahide Fine Life din cauza depăşirii limitelor de aflatoxine | AUDIO

Tulcea: Incendiu puternic la o pensiune din Murighiol. Flăcările s-au extins la o a doua unitate de cazare…

Aprovizionarea mondială cu orez, amenințată de războiul din Iran și de fenomenul meteo El Niño | AUDIO

Anchetă la Spitalul Județean Brașov după moartea unui pacient cu ruptură de aortă, tratat la UPU cu antiinflamatoare…

Thailanda: Tânără, arestată pe aeroportul din Bangkok după ce a încercat să transporte ilegal 30 de țestoase dintr-o…

Peste 150 de probe din dosarul în care Nelu Tătaru este cercetat pentru luare de mită, excluse de…

Dragoș Pîslaru, despre moțiunea PSD-AUR: „Dai foc la țară, pentru că, dacă ești cu chibritul în mână, marți…