România – pe locul 76 din din 159, la Jocurile Paralimpice de la Rio, cu o singură medalie

România a obţinut o medalie la cea de-a 15-a ediţie a Jocurilor Paralimpice de vară, desfăşurată la Rio de Janeiro în perioada 7-18 septembrie 2016, şi s-a clasat pe locul 76 în clasamentul pe medalii.

Singura medalie a delegaţiei din România a fost adusă de Alex Bologa, în vârstă de 20 de ani, care este complet nevăzător de la vârsta de şase ani.

Bologa a cucerit, în chiar prima zi de concurs, medalia de bronz în proba de judo, categoria 60 de kilograme, după ce l-a învins pe uruguayanul Henry Borges.

Ministrul Tineretului şi Sportului, Elisabeta Lipă, a declarat, luni, pentru News.ro, că sportivul nevăzător Alex Bologa, medaliat cu bronz la Jocurile Paralimpice de la Rio va primi 42.000 de euro, premiu dublat ca pentru medaliaţii cu bronz la Jocurile Olimpice”.

Alex Bologa are 20 de ani, este student la Facultatea de Psihologie din cadrul Universităţii ”Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca şi urmează şi cursuri pentru a deveni maseur.

China a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii de la Jocurile Paralimpice, cu un total de 239 de medalii – 107 de aur, 81 de argint şi 51 de bronz -, pe 2 a fost Marea Britanie, cu 64 de medalii de aur, 39 de argint şi 44 de bronz, în timp ce Ucraina s-a clasat pe 3, cu 41 de medalii de aur, 37 de argint şi 39 de bronz.

La ediţia din 2016 a Jocurilor Paralimpice de vară au participat aproximativ 4.000 de sportivi din 159 de ţări, iar România a avut 12 reprezentanţi.