România – Kazahstan: 3-1 în preliminariile Cupei Mondiale

Echipa naţională de fotbal a învins joi seară, cu 3-1, selecţionata Kazahstanului, la debutul noului selecţioner Cosmin Contra.

În partida jucată la Ploieşti, fără a mai avea ca miză calificarea la Cupa Mondială de anul viitor – obiectiv deja ratat, pentru “tricolori” a deschis scorul Budescu în minutul 33, cu un şut din unghi după o acţiune personală. Tot mijlocaşul ofensiv al lui FCSB a transformat în minutul 38 un penalty obţinut tot de el, iar Keşeru a punctat în minutul 73 dintr-o pasă de la Chipciu.

Oaspeţii au marcat golul de onoare în minutul 83, prin Turizbek. Tot joi, în celelalte meciuri al grupei, Danemarca a învins Muntenegru cu 1-0, gol înscris de Eriksen, iar Polonia a trecut cu 6-1 de Armenia, 3 dintre goluri fiind marcate de Lewandowski.

Ultimul meci al naţionalei României în această campanie de calificare se va juca duminică, de la ora 19.00, contra Danemarcei, la Copenhaga. Tot atunci se vor disputa partidele Polonia – Muntenegru şi Kazahstan – Armenia.