Confidenţialitate


România are a doua cea mai mare creştere a înmatriculărilor de maşini noi din UE


România are a doua cea mai mare creştere a înmatriculărilor de maşini noi din UE

Importatorii de autorisme din România au un an peste aşteptări.

În primele 11 luni, România are a doua cea mai mare creştere a înmatriculărilor de autorisme noi din cadrul Uniunii Europene.

Numărul maşinilor noi înmatriculate în România a sărit de 147.000 de autoturisme.

Procentual vorbind, creşterea e de 21,5% faţă de primele 11 luni ale anului trecut.

România e depăşită doar de Lituania, unde creşterea este de 44%.

Spectaculos au crescut şi vânzările de autorisme noi din Ungaria, cu aproape 12 procente.

Ar fi de menţionat că în toate cazurile amintite, e vorba de ţări cu un parc auto destul de învechit, aşa era loc de creştere.

Situaţia e diametral opusă în Vestul Europei. În Franţa, de pildă, înmatriculările de maşini noi au scăzut cu peste 7 procente. Scăderi semnificative s-au înregistrat în Austria, Spania sau Marea Britanie.

Cele mai multe autoturisme noi înmatriculate în Europa, peste 3,5 milioane, au fost produse de grupul Volkswagen.

Dacia a vândut peste 530.000 de maşini, în creştere 9 procente faţă de primele 11 luni ale anului trecut.


Ultimele stiri
Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO