România a fost învinsă de Ungaria la Campionatul European de handbal feminin

Naționala feminină de handbal a pierdut meciul cu Ungaria, cu 31-29, în ultima confruntare din grupele principale la Campionatul European din Franța, dar este aproape sigur calificată în semifinale.

România depinde acum de rezultatul dintre Germania și Olanda care se întâlnesc tot miercuri, de la ora 22:00.

“Tricolorele” antrenate de Ambros Martin au început “in forță” și au avut chiar și 5 goluri avans la jumătatea primei reprize, însă spre final nu au mai suținut ritmul și adversarele au egalat, 17-17 la pauză.

În repriza a 2-a româncele tot n-au reușit să se regăsească și în minutul 40 au fost conduse cu 5 goluri.

În poarta echipei maghiare a strălucit Eva Kiss, iar vedeta României, Cristina Neagu, alături de masiva Crina Pintea și-au arătat valoarea în ultimul sfert, micșorând diferența la două goluri.

Neagu a fost însă faultată în minutul 50 și a fost scoasă pe targă de pe teren, fără să se știe deocamdată cât de gravă este accidentarea ei la genunchi și dacă va putea juca în semifinala de vineri.

Fără Cristina în teren, România a egalat, însă echipa s-a prăbușit psihic și a pierdut cu 31-29, ratând o aruncare de la 7 metri în ultimele secunde.

Acest scor duce calificarea la mâna Germaniei, care trebuie să nu învingă Olanda la mai mult de 12 goluri.