România a fost învinsă cu 3-0 de Polonia în preliminariile CM 2018

Echipa națională de fotbal a pierdut cu 0-3 pe teren propriu în fața Poloniei, în campania de calificare la Cupa Mondială din 2018.

În partida jucată pe Arena Națională, oaspeții au deschis scorul în minutul 11 prin Grosicki, Lewandowski a majorat diferența în minutul 83 și tot el a închis tabela în prelungiri dintr-un penalty pe care l-a obținut după ce a fost faultat în careu de Grigore. Atacantul lui Bayern Munchen a avut nevoie de îngrijiri medicale în repriza secundă după ce o petrada a explodat lângă el, incident în urma căruia arbitrul a oprit meciul câteva minute.

România rămâne cu 5 puncte după 4 partide, iar șansele de calificare s-au micșorat. În celelalte două meciuri din grupă, Armenia a învins cu 3-2 Muntenegru după ce a fost condusă cu 2-0, iar Danemarca a trecut cu 4-1 de Kazahstan. “Tricolorii” vor mai juca săptămâna viitoare un amical cu Rusia în deplasare.