Confidenţialitate


România a depășit 100.000 de persoane vaccinate anti-COVID


România a depășit 100.000 de persoane vaccinate anti-COVID

Potrivit datelor furnizate de Comitetul Național de Coordonare a Vaccinării, sâmbătă, România a depășit 100.000 de persoane vaccinate anti-COVID.

Pe 8 ianuarie,la ora 17.00, România ajunsese la un număr total de persoane vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech (începând cu data de 27 decembrie 2020, prima administrare) de 102.301. Dintre acestea, 9.595 au fost vaccinate împotriva COVID-19 cu vaccinul Pfizer BioNTech în ultimele 24 de ore.

Numărul de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (în ultimele 24 de ore) a fost de 39 comune și minore, dintre care 11 reacții locale și 28 reacții generale.

În total, la nivelul centrelor de vaccinare, s-a înregistrat un număr de 350 de reacții averse începând din 27 decembrie 2020. 140 au fost reacții locale cu durere la locul injectării, 210 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie).

Până sâmbătă, pe teritoriul României, au fost confirmate 668.202 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 596.515 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 4.403 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.


Ultimele stiri
Rusia: Voiau să scoată din țară o bucată de meteorit prezentată drept …ornament de grădină

Turiști în adidași, întorși din drum de către jandarmii montani | VIDEO

Două femei, dintre care una minoră, au fost folosite pentru prostituție. Proxenetul a fost schimbat de cel puțin…

Alunecare de teren la Mina Rovinari, Gorj. Mai multe utilaje au fost acoperite de pământ

Nicușor Dan despre participarea României la prima reuniune a Consiliului pentru Pace, condus de Trump: “Decizia va fi…

Hunedoara: Tânăr reţinut după ce a furat un telefon folosit la monitorizarea unui agresor

Portughezii își aleg președintele

Actorii se pregătesc de proteste. “Decizia ministerului, ca actorii să stea la serviciu 8 ore pe zi, e…

Târgoviște: O adolescentă dată dispărută după ce a plecat de la un centru de plasament

Japonezii au alegeri parlamentare anticipate. Mersul la vot, o provocare: în anumite regiuni zăpada depășește un metru |…