România a câștigat cu 5-1 meciul amical cu Georgia

Echipa națională de fotbal are motive de optimism înaintea Campionatului European de Fotbal. Cu exact o săptămână înaintea meciului de debut cu Franța de la Euro 2016, „tricolorii” au învins cu 5-1 Georgia în amicalul de pe Arena Națională.

Pentru echipa pregătită de Anghel Iordănescu au marcat Adi Popa în minutul 2 și Amisulasvili în propria poartă în minutul 3, iar după pauză au mai punctat Stanciu, Torje și Keseru. Onoarea oaspeților a fost salvată de un autogol al lui Moți la scorul de 3-0.

În tribunele Arenei Naționale au fost aproape 28.000 de spectatori, banderola de căpitan a fost purtată de Răzvan Raț, iar înaintea primului fluier președintele FRFRăzvan Burleanu i-a înmânat o plachetă onorifică lui Adrian Mutu, care s-a retras de la echipa națională.

România va juca împotriva țării gazdă – Franța, în primul meci de la Euro 2016, la 10 iunie, de la ora 22:00, pe „Stade de France”.