Rezultate din prima mansa a optimilor Europa League

Atletic Bilbao a furnizat marea surpriza a primei manse a optimilor Europa League, s-a impus cu 3-2 pe terenul lui Manchester United dupa ce Rooney a deschis scorul la jumatatea primei reprize.

Cu 8000 de suporteri basci care au facut legea pe Old Trafford, Atletic a revenit spectaculos, a egalat inainte de pauza iar in repriza secunda a mai marcat de doua ori dar a si ratat cateva mari ocazii. Trebuie totusi precizat ca la golul 3, in minutul 90 oaspetii au fost lipsiti de fair play si au inscris dupa ce au refuzat sa le ofere mingea adversarilor. Manchester mai spera la calificare pentru ca tot Rooney a transformat un penalty in prelungiri.

Manshester City a cedat la limita , 0-1 in deplasare la Sporting Lisabona. Brazilianul Xandao a marcat un gol superb, cu calcaiul, in minutul 50.

Echipa care a scos-o pe Steaua, Twente a trecut cu acelasi scor de Schalke 04. De Jong a transformat un penalty obtinut tot de el in minutul 60 cu o simulare grosolana, faza in urma careia nemtii au ramas si in inferioritate numerica. Ciprian Marica a fost integralist la oaspeti.

Tot cu 1-0 s-a impus si Olympiqkos Pireu in deplasare la Metalist Harkov iar Atletico Madrid a invins-o cu 3-1 pe Besiktas Istanbul. Cea de-a 3-a reprezentanta a Spaniei, Valencia a facut socrul rundei cu PSV Eindhoven, 4-2 dupa ce in minutul 83 conducea cu 4-0.

In fine, AZ Alkmaar a invins-o cu 2-0 pe Udinese iar Standard Liege a remizat 2-2 cu Hannover.

Meciurile retur se vor juca saptamana viitoare.