Confidenţialitate


Republica Fantastică România: Vile de lux din Târgu-Jiu, racordate ilegal la reţeaua de apă


Republica Fantastică România: Vile de lux din Târgu-Jiu, racordate ilegal la reţeaua de apă

În ţara asta, hoţia a devenit starea normală de lucruri. Ce am putea face ca să schimbăm asta?

Zeci de directori, avocaţi, medici şi foşti şefi de instituţii publice şi-au construit vile într-un cartier din Târgu Jiu – cartierul Bicaz, unde s-au mutat oamenii de vază ai oraşui. Şi-au făcut case frumoase, mari, cu scară interioară şi grădină, unele cu piscină.

Bravo lor.

Problema e că s-au racordat ilegal la reţeaua de apă. Ani de zile au consumat după bunul plac, fără să plătească un leu furnizorului.

În urmă cu aproximativ două săptămâni, reprezentanţii societăţii Aparegio au efectuat un control în cartier şi au constatat că cea mai mare parte dinte proprietarii vilelor somptuoase nu avea contracte încheiate, astfel că nu plăteau niciun leu pentru apa consumată.

De exemplu, locuinţa secretarului primăriei din Târgu Jiu a fost construită în urmă cu patru ani, afirmă Digi 24. Are şi piscină. Însă în tot acest timp a consumat apă fără să plătească un leu.

Omul nu a fost de găsit, nici la telefon şi nici la serviciu.

„Din păcate, dintre cele 32 de vile, toate au alimentare cu apă, dar niciuna nu a trecut pe la noi, alimentarea cu apă s-a făcut ilegal. Vreau să vă spun că alimentarea cu apă este foarte simplu de făcut”, afirmă Tiberiu Albu, director economic la Aparegio.

„Ca să-l debranşezi, trebuie să-l descoperi. Şi este extraordinar de greu, pentru că există detectoare de metal, dar până în momentul de faţă nu au apărut acele detectoare pentru conductele de polietilenă”, spune şi Ion Popescu, fost director la Aparegio.

Adevărul: Printre cei care sustrăgeau apă din reţeaua publică se numără:

  • secretarul Primăriei Târgu Jiu, şi soţia lui, judecător la Judecătoria Târgu Jiu,
  • un fost deputat şi secretar de stat în cadrul Ministerului Economiei şi director în cadrul Complexului Energetic Oltenia,
  • un fost şef al Gărzii Financiare Gorj,
  • un fostul director al Direcţiei Sanitar Veterinare Gorj
  • un fost director în cadrul termocentralei Rovinari
  • un om de afaceri şi vicepreşedinte al PNL Gorj
  • un fost director comercial la Complexul Energetic Turceni şi şef al organizaţiei de tineret din PDL
  • un portar la echipa Pandurii;

Oamenii simpli din oraş, care îşi plătesc conştiincioşi facturile la apă, sunt revoltaţi.

Iar Poliţia gorjeană a anunţat că a început verificările şi că e posibil să deschidă dosare penale.


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…