Confidenţialitate


Rebelii sirieni au pierdut Alepul


Armata siriană a preluat controlul asupra celui de- al doilea cel mai important oraş din ţară, după ce ultimul convoi de rebeli a părăsit zona.

Aceasta este cea mai mare victorie a regimului Bashar al Assad în faţa rebelilor de la începutul războiului, în 2011, soldat cu peste 300.000 de morți.

Ultimul fief rebel din metropolă a căzut după o lună de campanie violentă de bombardamente – aeriene şi terestre.

Potrivit televiziunii siriene de stat, ultimele patru autobuze care îi transportau pe  rebelii sirieni și familiile lor din estul Alepului au ajuns la Ramoussa,  cartier aflat sub controlul trupelor guvernamentale.

Un oficial al Națiunilor Unite a anunţase anterior că peste 34.000 de persoane au fost evacuate din Alep începând de joia trecută.

Acestea au fost transportate în zone rurale aflate sub controlul rebelilor la vest de Alep şi în provincia Idlib.

Campania preşedintelui Bashar al-Assad impotriva rebelilor a fost susţinută aerian de Rusia, iar terestru de Iran şi Hezbollahul libanez.

Rebelii fac parte din gruparea islamistă Ahrar al-Sham.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”