Real și Atletico se califică în semifinalele UCL; retur controversat pe Santiago Bernabeu

Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor învingătoare 4-2 după prelungiri în returul pe teren propriu cu Bayern Munchen.

A fost seara lui Cristiano Ronaldo, autor al unui hattrick, dar și a mai multor decizii controversate de arbitraj.

După înfrîngerea 1-2 suferită în prima manșă, nemții au deschis scorul pe Santiago Bernabeu – Lewandowski a transformat în minutul 53 un penalty obținut de Robben. Ronaldo a egalat în minutul 76 dar după numai două minute Sergio Ramos a înscris în propria poartă.

Bayern a rămas în zece înainte că meciul să intre în prelungiri – Arturo Vidal a văzut ușor al doilea galben și a fost eliminat în minutul 84, decizie contestată vehement de oaspeți. Ronaldo a rezolvat apoi calificarea madrilenilor, cu cîte un gol înscris în fiecare repriză suplimentară, ambele reușite ale starului portughez fiind însă din poziții suspecte de ofsaid.

Asensio a stabilit scorul final în minutul 112. Antrenorul lui Bayern, Carlo Ancelotti, a criticat în termeni duri arbitrajul brigăzii maghiare conduse de centralul Viktor Kassai. “Nu se poate să vedem asemenea greseli”, a spus tehnicianul italian.

Atletico Madrid s-a calificat în penultimul act al Ligii Campionilor după ce a remizat 1-1 în deplasare la Leicester City.

Saul Niguez a deschis scorul în minutul 26 iar englezii au mai reușit doar să egaleze, prin Jamie Vardy, în minutul 61. Spaniolii cîștigaseră în tur cu 1-0.

Miercuri se vor stabili și celelalte semifinaliste: Barcelona primește vizita lui Juventus după ce italienii s-au impus în prima manșă cu 3-0 iar AS Monaco – Borussia Dortmund va începe de la scorul de 3-2 în favoarea monegascilor.