Real Madrid si Chelsea Londra au debutat cu victorii in sferturile Ligii Campionilor

Doua mari forte ale fotbalului european – Real Madrid si Chelsea Londra si-au asigurat statutul de favorite la calificarea in semifinalele Champions League, inca din prima mansa a sferturilor. Spaniolii au invins-o lejer, 3-0 in deplasare pe APOEL Nicosia, una din ‘revelatiile’ optimilor. Cipriotii au rezistat totusi pana in minutul 74, dar Jose Mourinho i-a introdus in teren pe Kaka si fundasul Marcelo, care au construit faze mai eficiente decat a izbutit Cristiano Ronaldo. Benzema a punctat apoi de doua ori, alaturi de Kaka, iar Real va juca probabil cu mai multe rezerve in retur pe Santiago Bernabeu. La Lisabona, Benfica a fost si ea infranta cu 1-0 de Chelsea si mai spera in mansa secunda in Anglia. Unicul gol in poarta portughezilor a fost inscris de Salomon Kalou in minutul 75 din pasa lui Torres. Ambele retururi se joaca la 4 aprilie. Miercuri, in celelalte doua meciuri din sferturi, Bayern Munchen merge la Olympique Marseille si FC Barcelona o infrunta pe AC Milan pe ‘San Siro’.