Juventus Torino – FC Barcelona, finala Ligii Campionilor de anul acesta

Campioana Italiei a eliminat-o în penultimul act pe deținătoarea trofeului, Real Madrid, după 1-1 aseară pe Santiago Bernabeu și 2-1 în meciul tur.

Spaniolii și-au luat tare adversarii în față propriilor suporteri – au dominat clar prima repriză și au deschis scorul dintr-un penalty obținut de James Rodriguez și transformat de Cristiano Ronaldo. Italienii s-au întors mai bine montați de la vestiare și Morata a egalat cu un șut din interiorul careului, după o fază fixă, în minutul 57. Real Madrid a mai trimis apoi de doar câteva ori mingea spre poarta veteranului Buffon în timp ce Juve a mai ratat două ocazii mari.

Amintim, Alvaro Morata a marcat și în tur. El a fost cumpărat de Juventus vara trecută chiar de la Real Madrid iar președintele Florentino Perez declara că atacantul de 22 de ani nu este suficient de bun să facă parte din lotul galacticilor.

Amintim, în cealaltă semifinală FC Barcelona a trecut cu 5-3 de Bayern Munchen. Finala Ligii Campionilor se va juca la Berlin pe 6 iunie.