Real Madrid a câștigat Supercupa Europei

Real Madrid a câștigat Supercupa Europei, după ce a învins-o în finală pe FC Sevilla cu 3-2. Meciul s-a jucat în Norvegia, la Trondheim.

Scorul l-a deschis Asensio cu un șut superb la vinclu de la 25 de metri, iar Vasquez a egalat înaintea pauzei, cu un voleu în marginea careului. Sevilla a preluat avantajul în minutul 72, dintr-un penaly transformat de Konoplyanka, dar Sergio Ramos a dus partida în prelungiri cu o lovitură de cap în minutul 93. Victoria Realului a adus-o Dani Carvajal, cu golul marcat în minutul 119.

De menționat că Sevilla a jucat prelungirile în 10 după eliminarea lui Kolodziejczak din minutul 93. La madrileni au lipsit Cristiano Ronaldo și Gareth Bale, iar Benzema a intrat în minutul 62.
Amintim, Real Madrid a câștigat Liga Campionilor, iar FC Sevilla și-a trecut în palmares Europa League.