Reactii dupa ‘Ël Clasico’

Antrenorul lui Real Madrid a spus ca el este responsabil de echipa mai ales atunci cand pierde si isi asuma componenta primului unsprezece si asezarea defensiva chiar daca suporterii nu pot sa inteleaga. Fanii de pe Bernabeu au fluierat aseara numeroasele pase inapoi ale Realului, care a pierdiut dinnou in fata Barcelonei cu 1-2 desi Cristiano Ronaldo a deschis scorul inca din minutul 11 dupa un contraatac. Catalanii au reusit un joc de posesie si pase aproape perfect si in repriza secunda a lovit surprizator cu fundasii. Puyol a egalat dupa un corner iar Abidal a marcat al doilea gol al intregii sale cariere profitand de o pasa geniala a lui Messi si o iesire gresita la offside a adversarilor.

Spre finalul partidei, aflat la pamant dupa un fault suferit, starul argentinian a fost calcat intentionat pe mana de Pepe dar arbitrul nu a vazut scena. Gestul fundasului portughez este condamnat de opinia publica dar si de alti fotbalisti..de exemplu Wayne Rooney a scris pe twitter ca Pepe este un idiot si s-a bucurat apoi pentru victoria Barcei.

Sa mai spunem ca Josep Guardiola a sarbatorit ieri la implinirea varstei de 41 de ani a 9-a victorie in 13 editii ale EL Clasico disputate din 2008, de cand conduce Barcelona. Meciul retur din sferturile de finala ale Cupei Spaniei se va juca saptamana viitoare.