Rafael Nadal este în sferturi la Australian Open

S-a decis tabloul sferturilor de finală în competiția masculină la Open-ul Australiei.

Liderul mondial, Rafael Nadal s-a calificat greu, după un meci de 3 ore și 42 de minute cu reprezentantul gazdelor – Nick Kyrgios, numărul 26 ATP.

Scorul a fost: 6-3, 3-6, 7-6, 7-6, iar confruntarea a fost presărată cu multe schimburi de mingi spectaculoase.

Nadal îl va întâlni în sferturi pe numărul 5 în ierarhia profesionistă, austriacul Dominic Thiem.

Tot pentru un loc în semifinale, numărul 2 mondial, sârbul Novak Djokovic se va confrunta cu canadianul Milos Raonic, elvețianul Roger Federer – al treilea în clasamentul ATP, se lupta cu Tennys Sandgren, un american de pe locul 100, iar germanul Alexander Zverev îl va avea în față pe Stanislas Wawrinka.