Rafael Nadal este în sferturi la Australian Open

S-a decis tabloul sferturilor de finală în competiția masculină la Open-ul Australiei.

Liderul mondial, Rafael Nadal s-a calificat greu, după un meci de 3 ore și 42 de minute cu reprezentantul gazdelor – Nick Kyrgios, numărul 26 ATP.

Scorul a fost: 6-3, 3-6, 7-6, 7-6, iar confruntarea a fost presărată cu multe schimburi de mingi spectaculoase.

Nadal îl va întâlni în sferturi pe numărul 5 în ierarhia profesionistă, austriacul Dominic Thiem.

Tot pentru un loc în semifinale, numărul 2 mondial, sârbul Novak Djokovic se va confrunta cu canadianul Milos Raonic, elvețianul Roger Federer – al treilea în clasamentul ATP, se lupta cu Tennys Sandgren, un american de pe locul 100, iar germanul Alexander Zverev îl va avea în față pe Stanislas Wawrinka.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS