Primele puncte de prim ajutor pentru caniculă au fost deschise la Arad. Unde pot găsi oamenii apă și asistență medicală | AUDIO
Sursa foto: Ciprian Boițiu / Europa FM
La Arad au fost activate primele puncte de prim ajutor în caz de caniculă din acest sezon. Vor funcționa astăzi și mâine, când zona este sub cod galben de caniculă. Temperaturile maxime pot să ajungă până la 33 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală va atinge pragul critic de 80 de unități.
Cele trei puncte anticaniculă amenajate pe raza municipiului sunt la intrarea în Catedrala Ortodoxă de la Podgoria, la intrarea în Palatul Administrativ, unde se află Primăria și la intrarea în Teatrul Clasic „Ioan Slavici”. Acestea funcționează între orele 12:00-17:00. Cei care au nevoie vor găsi aici spații umbrite și răcoroase, apă pentru hidratare și, la nevoie, primul ajutor.
„Puncte de prim-ajutor pentru cei care cumva vor un pahar de apă sau să fie puțin mai răcoare. Avem și partea medicală prezentă pentru orice eventualitate”, a precizat primarul Călin Bibarț.
În pofida căldurii, oamenii au ieșit pe stradă pentru activități pe care nu le puteau amâna, iar pentru cei care sunt în trafic, temperatura resimțită pe șosele este și mai mare.
Reporter: Cum faceți față?
„Mă hidratez, mănânc fructe, acum sunt în oraș, am un evantai cu mine și mergem la înghețată”, a spus o femeie.
„Să simte căldura care vine prin geam, este arzătoare. E un pic dificil fără aer condiționat. Apă multă, înghețată, dușuri reci, dimineața, la prânz încă unul, să mai răcim temperatura corpului”, a spus un bărbat.
„Am fost să plătesc o factură și acolo au fost răcoare. Am stat un pic acolo, m-am răcorit și m-am năpădit căldura dintr-o dată. (1:01) Și m-am oprit așa să mai mă acomodez”, precizează o altă femeie.
Temperaturile extreme pot provoca deshidratare severă, insolație sau alte complicații medicale grave.
