PSG și Bayern Munchen, primele calificate în optimile Ligii Campionilor

Paris Saint Germain a zdrobit-o pe Anderlecht Bruxelles cu 5-0. Verratti a deschis scorul iar Neymar a făcut 2-0 la ultima fază a primei reprize. După pauză fundașul stânga Kurzawa a reușit un hattrick. Chipciu a rămas pe banca de rezerve a belgienilor iar Nicușor Stanciu a intrat în minutul 79. În aceeași grupă, Bayern Munchen, fără golgheterul Lewandovski, accidentat, s-a impus cu 2-1 în deplasare la Celtic Glasgow și nu mai poate pierde locul al doilea. Paris Saint Germain are maximum de puncte, nu a primit gol în 4 etape și a înscris de 17 ori.
Și Manchester United are 12 puncte dar încă nu este calificată matematic. Aseară a învins-o cu 2-0 pe Benfica Lisabona în timp ce FC Basel a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu CSKA Moscova după ce etapa trecută câștigase în Rusia.
Surpriza serii a venit de la Madrid unde Atletico a remizat 1-1 cu Qarabag Agdam, care a blocat și în Azerbaidjan echipa lui Simeone, a fost atunci 0-0. Acum, spaniolul Michel a deschis scorul pentru azeri în minutul 40. Thomas a egalat în debutul reprizei secunde și Qarabag a rămas în 10 din minutul 59 dar Atletico nu a reușit să mai înscrie. Finalista Ligii Campionilor în 2014 și 2016 are șanse infime să iasă din grupă. AS Roma a învins-o cu 3-0 pe Chelsea, gol spectaculos marcat în primul minut de El Shaarawy, care a reușit apoi dubla. Roma are 8 puncte, Chelsea 7, Atletico 3 iar Qarabag două puncte.
În grupa D, Olympiakos Pireu a scăpat fără să primească gol de la FC Barcelona, 0-0 iar fosta adversară a FCSB, Sporting Lisabona a condus-o pe Juventus până în minutul 79 când Higuain a egalat, 1-1. Barcelona are 10 puncte, Juve 7 iar Sporting 4.
Diseară se vor disputa celelalte 8 meciuri ale rundei – cele mai interesante sunt Napoli – Manchester City și Tottenham – Real Madrid.