PSG, eliminată de Man United în optimile UCL. FC Porto a trecut de AS Roma

Paris Saint Germain a fost eliminată uluitor din Liga Campionilor de Manchester United, care a câștigat cu o echipă încropită pe Parc des Princes, scor 3-1.

Învinși clar pe Old Trafford cu 2-0, englezii s-au prezentat la retur fără Pogba, Marțial, Mata, Valencia, Matic sau Alexis Sanchez, în total 10 jucători importanți. Antrenorul Ole Gunnar Solskjaer a încercat să își încurajeze echipa cu un discurs motivațional și le-a spus că orice este posibil.

United a avut și noroc la Paris – Lukaku a deschis scorul încă din minutul 2, după gafa unui fundaș care a pasat neglijent înapoi, și tot atacantul beglian a făcut 2-1 în urma unei alte greșeli, a veteranului portar Buffon, în minutul 30.

Bernat egalase între timp.

Solskjaer l-a pierdut și pe fundașul Bally, accidentat în prima repriză. Din acel moment, Manchester United s-a apărat aglomerat până la final și nu a dat semne că mai poate să înscrie. Pe final au intrat tinerii anonimi Chong și Greenwood iar Bernat a nimerit bara în minutul 84 după o acțiune a lui Mbappe.

Șocul s-a produs în minutul 89 când Diogo Dalot a tras din afara careului iar Kimpembe a deviat mingea cu cotul. După consultarea arbitrajului video s-a dat penalty și Rashford a transformat cu sânge rece.
Meciul s-a prelungit și a continuat încă 6 minute – a intrat și Cavani, incomplet refăcut – dar PSG nu a mai putut face nimic.

În cealaltă partidă de miercuri, FC Porto a învins-o cu 2-1 pe AS Roma, același scor cu care italienii câștigaseră prima manșă.

În prelungiri, când mai erau 7 minute până la loviturile de departajare, tot un henț în careu văzut cu ajutorul VAR a dus la dictarea unui penalty pentru FC Porto. Telles a marcat și portughezii sunt în sferturile de finală.