PSG – Chelsea 2-1, Benfica – Zenit 1-0

Paris Saint Germain și Benfica Lisabona au câștigat meciurile jucate pe teren propriu în prima manșă a optimilor Ligii Campionilor.
PSG a învins-o cu 2-1 pe Chelsea. Ibrahimovici a deshis scorul dintr-o lovitură liberă directă, cu un șut deviat, în minutul 39. Londonezii au reacționat și au egalat repede, chiar înainte de pauză, prin Obi Mikel, după un corner. Cavani a marcat golul victoriei în minutul 78 servit excelent de Angel di Maria.
Meciul de la Lisabona a fost sărac în ocazii iar Benfica s-a impus in extremis, cu 1-0, în fața lui Zenit St Petersburg. Jonas a marcat în prelungiri în urma unei lovituri libere, dictată după ce fundașul rușilor, Criscito a văzut al doilea galben și a fost eliminat.
Diseară se vor juca partidele Gent – Wolfsburg și AS Roma – Real Madrid. Celelalte 4 optimi de finală ale Ligii Campionilor sunt programate săptămâna viitoare.