Programul ultimelor două zile de FITS 2020

Doar două zile au mai rămas din ediția din acest an a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu (FITS), prima desfășurată  online. Constantin Chiriac, președinte și fondator FITS, vorbește despre prima ediție digitală a Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, care a debutat vineri, 12 iunie, și durează 10 zile.

Spectacolele și evenimentele #FITSonline sunt difuzate gratuit, în limbile română și engleză, exclusiv pe site-ul festivalului www.sibfest.ro/fits-online și pe pagina de Facebook FITS.

”Omul are nevoie de sensibilitate, de emoție, de frumos, de speranță, pentru că fără aceste lucruri viața nu ar avea rost. Ar fi searbădă”, spune Constantin Chiriac în discuția cu Toader Păun, de la Europa FM:

Festivalul continuă până duminică, 21 iunie, cu spectacole prestigioase de teatru, dans, muzică, operă, spectacole de stradă, circ contemporan și conferințe.

Organizată sub Înaltul Patronaj al Președinției României, ediția specială FITS din acest an va aduce pe „scena online” a festivalului unele dintre cele mai mari spectacole ale lumii, recunoscute și premiate la nivel internațional. Gândit pe o structură similară celei deja consacrate de-a lungul celor 27 de ani, festivalul din acest an va avea nu mai puțin de 13 secțiuni distincte: teatru, dans, outdoor, circ contemporan, muzică, operă, film, conferințe speciale, Therme Forum, Bursa de Spectacole, Platforma doctorală, dar și o nouă secțiune, „FITS for KIDS”, dedicată celor mici. Programul fiecărei zile de festival va începe la ora 9:30 dimineața și se va încheia la ora 24:00. Toate evenimentele vor fi redifuzate pe timpul nopții pentru spectatorii de pe alte fusuri orare, de pe cele cinci continente de unde FITS a selectat spectacole: Asia, America de Nord, America de Sud, Australia și Europa.

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu este organizat de Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu. Primăria Municipiului Sibiu este principalul finanțator al evenimentului.

Europa FM este partenerul media oficial al FITS 2020.

RPOGRAM FITS SÂMBĂTĂ, 20 iunie 2020

 09:30

POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA

OGARUL ȘI IEPURELE

Un spectacol de: Marian Râlea

ROU/FITS for kids/5min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU DECLAN DONNELLAN ȘI NICK ORMEROD

GBR/conferințe speciale/1h

Conferință în limba engleză

Traducere în limba română

 

12:00

AUTOBAHN – Ep. 6 – Road Trip

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/30min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:30

KORI KORI

Film realizat după un spectacol de Jean-Raymond Jacob

Regia: Philippe Lachambre

Compagnie Oposito

FRA/stradă/58min

 

13:30

DOOMSDAY FLOWER

Coregrafia: Andressa Miyazato

Muzica: Jean Jacques Lemêtre

Jean Jacques Lemêtre, Li-Yu You, Andressa Miyazato

CHN-TWN-FRA-BRA/dans/1h10min

 

14:00

VIABILITATEA CULTURALĂ ȘI IMPACTUL SOCIAL: Explorarea gândirii evolutive despre finanțare și valoare în domeniul artelor

IDENTITATE CULTURALĂ ȘI URBANĂ, ECONOMIE ȘI BUNĂSTARE SOCIALĂ

Therme Forum/2h

Eveniment în limba engleză

 

14:00

SULKI ȘI SULKU POARTĂ CONVERSAȚII INTELIGENTE & WHITE ROOM

Sulki et Sulku ont des conversations intelligentes & White Room

De: Jean-Michel Ribes & Alexandra Badea

Traducerea: Diana Nechit și Cristina Toma

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacol lectură audio/1h

Eveniment în limba română

 

14:40

MUZICA EXILULUI

SINGING IN EXILE

Regia: Nathalie Rossetti & Turi Finocchiaro

Aram și Virginia Kerovpyan, Teatr ZAR și Borak Films Company

POL-FRA-BEL/film/1h17min

Film în limbile engleză, franceză, spaniolă și armeană

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 15 ani

 

15:55

ABSOLUT!

ABSOLUTELY!

După „Ivan Turbincă” de Ion Creangă

Regia: Alexandru Dabija

Teatrul ACT

ROU/teatru/1h38min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

Nerecomandat celor sub 10 ani

 

17:32

PIXEL

Regia artistică și coregrafia: Mourad Merzouki

Centre chorégraphique national de Créteil et du Val-de-Marne (CCN) – Compagnie Käfig

FRA/dans/1h16min

 

18:45

LAGRIME DI SAN PIETRO

De: Orlande de Lassus

Regia: Peter Sellars

Dirijor: Grant Gershon

Los Angeles Master Chorale

USA/muzică/1h15min

 

20:05

MĂSURĂ PENTRU MĂSURĂ
MEASURE FOR MEASURE

De: William Shakespeare

Regia: Declan Donnellan

Cheek by Jowl & Moscow Pushkin Drama Theatre

RUS-GBR/teatru/2h

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

22:05

CAÍDA DEL CIELO

Coregrafia: Rocío Molina

Rocío Molina Company

ESP/dans/1h36min

 

 

23:43

MUZICĂ FADO

Cláudia Duarte, João Farinha & Fado ao Centro na Casa de Música, Cristiana Águas, Sara Correia

PRT/muzică/14min

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE

 

 

RPOGRAM FITS DUMINICĂ, 21 iunie 2020

 

09:30

POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA

VRABIA ȘI STEJĂRELUL

Un spectacol de: Marian Râlea

ROU/FITS for kids/5min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

11:00

OCTAVIAN SAIU ÎN DIALOG CU ROBERT WILSON

USA/conferințe speciale/1h

Conferință în limba engleză

Traducere în limba română

 

12:00

AUTOBAHN – Ep.7 – Autobahn

De: Neil LaBute

Regia: Andrei și Andreea Grosu

Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

ROU/teatru/27min

Spectacol în limba română

Traducere în limba engleză

 

12:30

ÎN MREJELE NOPȚII

THE GROUND SPIDER

Un spectacol de: Yamamoto Noh Theatre

Yamamoto Noh Theatre

JPN/teatru/47min

Spectacol în limba japoneză

Traducere în limbile engleză și română

 

13:20

NEO DERVISH

Un spectacol de: Ziya Azazi

Ziya Azazi

AUT-TUR/dans/1h

 

14:00

IUBIRE SECRETĂ PE TĂRÂMUL PIERSICILOR ÎN FLOARE & UN LOC STRATEGIC

Secret Love in Peach Blossom & Un lugar estratégico

De: Stan Lai & Garcia Morales

Traducerea: Camelia Oană (trad. în engleză și adapt. Stan Lai) & Luminița Voina-Răuț

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu & Teatrul Național Radiofonic

ROU/Spectacole lectură audio/1h8min

Eveniment în limba română

 

14:20

FRANCEZII

THE FRENCH

După „În căutarea timpului pierdut” de Marcel Proust

Regia: Krzysztof Warlikowski

Nowy Teatr

POL/teatru/3h45min

Spectacol în limba poloneză

Traducere în limbile engleză și română

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

18:05

IF AT ALL

Coregrafia: Rami Be’er

Kibbutz Contemporary Dance Company 

ISR/dans /1h3min

 

19:10

LIVADA DE VIȘINI

THE CHERRY ORCHARD

De: A.P. Cehov

Regia: Lev Erenburg

Nebolshoy Drama Theatre

RUS/teatru/2h23min

Spectacol în limba rusă

Traducere în limbile română și engleză

Nerecomandat celor sub 16 ani

 

21:33

RĖSPIRE

BREATH

Regia: Johanne Humblet

Les filles du renard pâle

FRA/stradă/2min

 

21:40

MESIA

MESSIAH

De: George Frideric Handel

Adaptare de: Wolfgang A. Mozart

Regia: Robert Wilson

Dirijor: Marc Minkowski

Mozarteum Foundation Salzburg, Salzburg Festival și Théâtre des Champs-Elysées; Compania de producție: Unitel

AUT-FRA-DEU/operă/2h15min

Spectacol în limba germană

Traducere în limbile engleză și română

Spectacol difuzat doar pe teritoriul României

 

21:40

TOBE DE PE DIG

DRUMS ON THE DAM

De: Hélène Cixous

Regia: Ariane Mnouchkine

Théâtre du Soleil

FRA/teatru/2h16min

Spectacol în limba franceză

Traducere în limbile engleză și română

 

23:55

SPECTACOL PIROTEHNIC ȘI MULTIMEDIA

PYROTECHNICAL AND MULTIMEDIA SHOW

Groupe F

FRA/stradă/3min

 

 

FIECARE EVENIMENT VA FI RETRANSMIS DUPĂ 12 ORE





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS