Programul sportivilor români la Jocurile Olimpice de Iarnă

Valentin Crețu este primul component al Echipei Olimpice a României care va lua startul, azi, la PyeongChang 2018.

Din echipa olimpică a României pentru PyeongChang 2018 fac parte 28 de sportivi, dintre care o rezervă.

Sambata, 10 februarie 2018

Ziua 1

  • 12:10
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Simplu masculin – Mansa 1 si 2
        Valentin Cretu, Andrei Turea
  • 13:15
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • 7,5 km sprint feminin – Finala
        Eva Tofalvi

Duminica, 11 februarie 2018

Ziua 2

  • 08:15
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • 15+15 km skiatlon masculin – Finala
        Paul Constantin Pepene
  • 09:50
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Simplu masculin – Mansa 3 si 4
        Valentin Cretu, Andrei Turea
  • 13:15
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • 10 km sprint masculin – Finala
        Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Razvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu (vor lua startul maximum patru sportiv din fiecare tara; cei patru sportivi din Romania care intra in concurs vor fi anuntati la sedinta tehnica dinaintea intrecerilor)

Luni, 12 februarie 2018

Ziua 3

  • 03:15
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul Alpin Yongpyong
      • Slalom urias feminin – Mansa 1
        Ania Monica Germaine Caill
  • 08:45
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul Alpin Yongpyong
      • Slalom urias feminin – Mansa 2
        Ania Monica Germaine Caill
  • 12:10
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • 10 km urmarire feminin – Finala (daca se claseaza in primii 60 la 7,5 km sprint)
        Eva Tofalvi
  • 12:50
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Simplu feminin – Mansa 1 si 2
        Raluca Stramaturaru
  • 14:00
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • 12,5 km urmarire masculin – Finala (daca se claseaza in primii 60 la 10 km sprint)
        Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Razvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu
  • 14:50
    Ora Romaniei
    • Schi sarituriCentru de sarituri cu schiurile Alpesia
      • Trambulina normala feminin – Finala
        Daniela Vasilica Haralambie

Marti, 13 februarie 2018

Ziua 4

  • 10:30
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • Sprint clasic feminin – Finala
        Timea Lorincz
  • 11:05
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • Sprint clasic masculin – Finala
        Alin Florin Cioanca
  • 12:30
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Simplu feminin – Mansa 3 si 4
        Raluca Stramaturaru

Miercuri, 14 februarie 2018

Ziua 5

  • 13:05
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • 15 km feminin – Finala
        Eva Tofalvi
  • 13:20
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Dublu masculin – Mansa 1 si 2
        Cosmin Atodiresei – Stefan Musei

Joi, 15 februarie 2018

Ziua 6

  • 03:00
    Ora Romaniei
    • SkeletonPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Individual masculin – Mansa 1 si 2
        Dorin Dumitru Velicu
  • 08:30
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • 10km liber feminin – Finala
        Timea Lorincz
  • 13:00
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de schi fond Alpensia
      • 20 km individual masculin – Finala
        Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Razvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu
  • 14:30
    Ora Romaniei
    • SaniePista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Stafeta echipe – Finala
        Raluca Stramaturaru, Valentin Cretu, Cosmin Atodiresei / Stefan Musei

Vineri, 16 februarie 2018

Ziua 7

  • 02:30
    Ora Romaniei
    • SkeletonPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Individual masculin – Mansa 3 si 4
        Dorin Dumitru Velicu
  • 08:00
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • 15 km masculin – Finala
        Alin Florin Cioanca, Paul Constantin Pepene
  • 13:20
    Ora Romaniei
    • SkeletonPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Individual feminin – Mansa 1 si 2
        Maria Marinela Mazilu

Sambata, 17 februarie 2018

Ziua 8

  • 04:00
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul Alpin Yongpyong
      • Super G feminin – Finala
        Ania Monica Germaine Caill
  • 13:20
    Ora Romaniei
    • SkeletonPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Individual feminin – Finala
        Maria Marinela Mazilu

Duminica, 18 februarie 2018

Ziua 9

  • 03:15
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul Alpin Yongpyong
      • Slalom urias masculin – Finala
        Alexandru Barbu
  • 13:00
    Ora Romaniei
    • Patinaj vitezaPatinoarul Gangneung
      • 500 m feminin – Finala
        Alexandra Ianculescu
  • 13:05
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob doua persoane masculin – Mansa 1 si 2
        Mihai Cristian Tentea / Nicolae Ciprian Daroczi

Luni, 19 februarie 2018

Ziua 10

  • 12:53
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob doua persoane masculin – Mansa 3 si 4
        Mihai Cristian Tentea / Nicolae Ciprian Daroczi

Marti, 20 februarie 2018

Ziua 11

  • 13:50
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob doua persoane feminin – Mansa 1 si 2
        Maria Adela Constantin /Andreea Grecu

Miercuri, 21 februarie 2018

Ziua 12

  • 04:00
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul alpin Jeongseon
      • Coborare feminin – Finala
        Ania Monica Germaine Caill
  • 12:00
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • Sprint echipe masculin – Finala
        Alin Florin Cioanca, Paul Constantin Pepene
  • 13:40
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob doua persoane feminin – Mansa 3 si 4
        Maria Adela Constantin / Andreea Grecu

Joi, 22 februarie 2018

Ziua 13

  • 03:15
    Ora Romaniei
    • Schi alpinCentrul Alpin Yongpyong
      • Slalom masculin – Finala
        Alexandru Barbu

Vineri, 23 februarie 2018

Ziua 14

  • 13:15
    Ora Romaniei
    • BiatlonCentrul de biatlon Alpensia
      • Stafeta 4 x 7,5 km masculin – Finala
        Cornel Dumitru Puchianu, Nicolae Remus Faur, George Razvan Buta, Gheorghe Iulian Pop, Marius Petru Ungureanu (sunt acceptati patru sportiv din fiecare tara)

Sambata, 24 februarie 2018

Ziua 15

  • 02:30
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob patru persoane masculin – Mansa 1 si 2
        Dorin Alexandru Grigore,Nicolae Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Cezar Craciun
  • 07:00
    Ora Romaniei
    • Schi fondCentrul de schi fond Alpensia
      • 50 km mass start clasic masculin – Finala
        Paul Constantin Pepene

Duminica, 25 februarie 2018

Ziua 16

  • 02:30
    Ora Romaniei
    • BobPista Olimpica de bob, sanie si skeleton
      • Bob patru persoane masculin – Mansa 3 si 4
        Dorin Alexandru Grigore,Nicolae Ciprian Daroczi, Levente Bartha, Florin Cezar Craciun
  • 13:00
    Ora Romaniei
    • CEREMONIA DE INCHIDEREStadionul Olimpic PyeongChang




Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS