Confidenţialitate


Producătorii de ulei, unt și zahăr, bănuiți că au convenit să crească prețurile artificial. Consiliul Concurenței verifică 13 companii din domeniu


Producătorii de ulei, unt și zahăr, bănuiți că au convenit să crească prețurile artificial. Consiliul Concurenței verifică 13 companii din domeniu

Producătorii de ulei, unt și zahăr sunt bănuiți că s-au înțeles între ei să majoreze artificial prețurile profitând de creșterea inflației. Consiliul Concurenței anunță că a pornit investigații împotriva a 13 firme care produc  sau comercializează astfel de produse. În ultimele luni prețurile la unt, zahăr și ulei au crescut și cu 50 de procente.

În luna februarie, datele Institutul Național de Statistică arăta creșteri de prețuri la zahăr aproape 63%, unt 45%, ulei 30%.

De pildă, în prezent, prețurile la unt pornesc de la 13-14 lei pentru 200 de grame și pot ajunge până la 30 de lei pentru cele mai scumpe sortimente.

Un litru de ulei pornește în medie de la 7 lei și poate ajunge la peste 12 lei.

De asemenea, kilogramul de zahăr pornește de la 6 lei.

„Avem suspiciuni că unii producători au profitat de contextul economic actual, respectiv de creşterea inflaţiei, şi s-au înţeles să crească suplimentar preţurile de vânzare pentru unele produse, obţinând, astfel, profituri mai mari, nemeritate”, spune preşedintele Consiliului Concurenţei.

Bogdan Chiriţoiu subliniază:

„Dacă vom constata acest gen de practici, le vom sancţiona drastic”.

Inspectorii de la Consiliul Concurenței au mers în controale inopinate la sediile mai multor firme.

Printre altele au fost ridicate mai multe documente, arată comunicatul Consiliului Concurenței.

Legea concurenţei interzice orice înţelegeri între companii care să ducă la creșterea prețurilor.

Foto: Shutterstock

Citește și: Profesorii și persoanele care oferă servicii de înfrumusețare la domiciliu, obligați să se autorizeze și să se înregistreze în Registrul Comerțului | AUDIO


Ultimele stiri
STUDIU: 65% dintre români se așteaptă la cheltuieli mai mari de Crăciun față de anul trecut | AUDIO

Furnizarea apei va fi reluată în județul Prahova în următoarele zile, anunță prefectul județului. DSP a prelevat probe…

Israel a primit aprobarea pentru a participa la ediția din 2026 a concursului Eurovision. Patru televiziuni publice anunță…

Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii