Principalele pretendente la titlu,FCSB și CFR Cluj,au încheiat cu victorii sezonul regulat al Ligii Întâi

Roș-albaștri au trecut cu 2-0 de Sepsi Sf Gheorghe, care a ratat două ocazii în finalul primei reprize, în care gazdele nu au trimis nici măcar un șut spre poarta adversă. Viera a înscris însă un autogol în minutul 51 la o centrare a lui Budescu iar Denis Man a marcat spre final.
Tot cu 2-0 a câștigat și CFR Cluj dar în deplasare, la o altă codașă, Juventus București.
Ardelenii au marcat în interval de numai 4 minute la jumătatea reprizei secunde, prin Omrani și Ionita, al doilea după ce a ratat mai întâi un penalty.
CFR va începe play-off-ul cu două puncte avans față de FCSB și 4 față de a 3-a clasată, CS U Craiova.