Confidenţialitate


Primul caz de boală Lyme în județul Argeș


Primul caz de boală Lyme în județul Argeș

În județul Argeș a fost confirmat primul caz de boala Lyme din acest an. Este vorba despre un adolescent de 16 ani, care se află în prezent sub tratament acasă.

 

De asemenea, mai există două suspiciuni de boală Lyme, în cazul unui tânăr de 24 de ani, din Bascov, şi al unei femei de 68 de ani, din Piteşti. Pentru ambii suspecţi se aşteaptă rezultatul analizelor de sânge de la Institutul Cantacuzino.

Anul trecut au fost confirmate în Argeş 14 cazuri de boală Lyme, iar în 2015 au fost înregistrate 12 cazuri.  Toţi pacienţii au ajuns la spital cu simptomele acestei afecţiuni.

Principalul semn al bolii Lyme  este apariția unei pete roşii pe piele. Netratată, această boală poate duce la complicaţii severe şi chiar la moarte. Prin urmare, doctorii atrag atenția că la primul semn de boală este necesară  intervenția medicală.

Boala, cauzată de înțepătura căpușelor, poate provoca infecţii ale inimii, articulaţiilor şi sistemului nervos.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”