Primele 5 echipe calificate în play-off-ul Ligii Campionilor

Cinci echipe s-au calificat marți în play-off-ul Ligii Campionilor, dintre care 3 au și fotbaliști români.

În cea mai spectaculoasă partidă, bulgarii de la Ludogoreț Razgrad, cu Cosmin Moți “integralist” și Claudiu Keseru titular, au învins-o cu 4-2 pe Steaua Roșie Belgrad. După 90 de minute scorul a fost egal: 2-2, la fel ca în tur. “Eroul” bulgarilor a fost Wanderson, care a reușit un “hattrick”, iar ambele echipe au avut câte un jucător eliminat în minutele 44 și 46.

Dinamo Zagreb – cu Alex Mățel rezervă, a eliminat-o pe Dinamo Tbilisi cu 2-0 și 1-0 în tur, iar fundașul român a evoluat din minutul 53. În rest, Viktoria Plzen a scos-o pe Qarabag (1-1 în deplasare după 0-0 acasă), APOEL Nicosia a trecut de Rosenborg cu 3-0 și 1-2 în tur, iar irlandezii de la Dundalk au învins-o pe BATE Borisov: 3-0 după 0-1.

Miercuri seară vor intra în luptă și cele două echipe autohtone: Steaua și Astra Giurgiu, la aceiași oră – 20:45. Ambele pleacă de la același scor în prima manșă: 1-1, campioana cu FC Copenhaga și “roș-albaștrii” cu Sparta Praga. Antrenorul Laurențiu Reghecampf anunță că Steaua va intra pe Arena Națională să câștige și nu să joace la 0-0. Tehnicianul a mai spus că a pregătit unele surprize în “unsprezecele” de start, iar jucătorii au exersat inclusiv executarea penaltyurilor pentru eventualitatea în care “dubla” va va fi decisă la lovituri de departajare.

Astra a ajuns în Danemarca fără antrenorul Marius Șumudică – acesta neavând voie să zboare în avionul echipei, din cauza suspendării. FC Copenghaga este considerată favorită, fiind lideră în campionat, cu 11 goluri marcate și niciunul primit după 3 etape.